ITERACIJA #21 - AI Strategija, čin treći
Državna AI strategija - može da bude, a verovatno neće; (cyber)security pozicije; etika i AI kao uvek aktuelne teme
Naravno da će ovo da bude još jedna iteracija posvećena srpskoj AI strategiji. ITERACIJA #19 i ITERACIJA #20 definitivno nisu bile dovoljne. Zato, krećemo! 🎲 🎲
Nemam utisak da se puno piše na temu AI strategije. Ali, već sad se čuje previše buke 📢 kako je ovo još jedna oblast gde ćemo da pokidamo. S druge strane, ne manjka hejta 🤬 koji u samom startu eliminiše i najmanju mogućnost da strategija može bilo šta postići. Bliži sam ovoj drugoj strani, da se razumemo, ali ne i 100% tamo.
Konačno sam našao vremena da prođem kroz dvadeset i kusur slajdova u kojima Aleksandar Linc-Đorđević (u daljem tekstu: Linc) prilično fino izlaže u kom pravcu bi trebalo da se razvija veštačka inteligencija u Srbiji. Struktura je tu, različite vizije, specifični ciljevi. Tu je sve što je potrebno da bude. Ne znam šta će na kraju biti usvojeno, ali - prilično sam siguran da će ostati mrtvo slovo na papiru. Nikad ne reci nikad, ali se ne bih kladio na uspeh.
U iznošenju argumenata zašto mislim da od lepe vizije apsolutno nema ništa poslužiću se upravo komentarom koji je Linc ostavio na Linkedin-u:
Razvoj strategije i implementacija nisu isti procesi: ovo je velika istina. Nebitno je šta će na kraju biti usvojeno od strane državnih organa, kad se sve vrti oko realizacije.
Nosilac aktivnosti realizacije nije Radna grupa koja piše tekst nego Republika Srbija: Spomenuta Republika Srbija nije uspela da realizuje ni prethodnu Strategiju koja nije ni blizu ambiciozna koliko ijedan od predloga koje Linc daje. Šta nam onda daje nadu da će sada biti drugačije? Ništa. Ambicioznija meta, veće odstojanje, a naš strelac jednako loš kao i pre. Ne postoje kapaciteti (znanje i novac, pre svega) koji bi to omogućili, jednostavno je.
Linc ima optimizma na tone i svaka mu čast na vremenu koje je uložio 👏🏻. Ali, u principu je objasnio i šta ćemo sutra identifikovati kao razlog zbog kog će neka nova vlast pre 2030. pisati još jedan strateški dokument (za period 2028-2032, cenim) kako bi se zamaskirali neuspesi Strategije 2024-2030.
Ovde ću se zato još poslužiti i komentarom još jednog čoveka koji se ne libi da iznese svoje mišljenje - Goran S. Milovanović (u daljem tekstu: GSM):
Ja nisam rekao da neću da podržim nijednu nacionalnu strategiju za AI, nego one koje su neostvarive i pišu se samo da bi se napisale 🙂
…
Znaš kako, dobra namera se računa, po meni, uvek. Ali mi teorijske šanse da ispunimo 5% od toga u periodu 2025 - 2030 nemamo.
Ako finalna strategija bude fokusirana na nešto realno, praktično, i za Republiku Srbiju ostvarivo - zašto je ne bih podržao? Ali za sada ne deluje da ide u tom pravcu. Za sad je to i dalje kompilacija letećih automobila i automatske birokratije u zemlji u kojoj dizel srmdi na sve strane a do pregleda specijaliste i skenera možeš da čekaš i mesece.
Ima GSM opet da me proziva kako se krijem iza tuđih reči 😄. Međutim, nema mi druge nego da se složim sa napisanim. Osim ovog za dizel - Volvo D5 2.4 🚜 za sve pare! 😂
Strategija mora da bude realistična i ostvariva. Ne spisak lepih želja. Naše šanse da budemo u top 5 AI država u Evropi su nepostojeće. ❌ Vodeća ekonomija jugoistočne Evrope zahvaljujući AI? Nema šanse. 🤡 AI for citizens good? How yes no! 🤐
Hoće neko da se kladi na drugačije ishode? Voljan sam da primim koju opkladu.
Nijedna vlast koju pamtim, pa ni ova sadašnja, me nije uverila kako je sposobna da ostvari bilo šta blizu ovoga. Pritom, ne zaboravimo, Strategiju realizuje država. Kako ono kažu - pametnom dosta.
Da završim u koliko-toliko pozitivnom tonu, sviđaju mi se neki od specifičnih ciljeva koje Linc navodi u predlozima i treba ih podržati:
razvoj deljene infrastrukture ✅: da, treba nam više GPU u Državnom Data Centru; da, treba nam administracija koja zna i ume koristi moderne/cloud tehnologije.
razvoj resursa za upravljanje podacima ✅: da, hoćemo sposobne i stručne data profesionalce (eng. Data Officers); da, hoćemo procedure i tehnologije koje će sve naše podatke učiniti sigurnim.
razvoj talenata i veština ✅: da, potrebni su primenjivi programi specifičnog opismenjavanja u javnom sektoru (eng. Data & AI Literacy); da, potrebne su nam nove "lateralne" role i odgovarajući obrazovni programi koji će ih stvoriti.
Zbog prethodno navedenog ⬆️⬆️ ću pratiti šta se dešava u budućem periodu. I biće mi vrlo drago ukoliko vidim pomake u navedenim poljima.
Međutim, potrebno nam je i nešto čega nema i ne treba da bude u bilo kojoj AI strategiji - bolje osnovno i srednje obrazovanje, više (a ne manje) nastavnika matematike, fizike, biologije (kao i društvenih nauka). Pismeni đaci, pristojni ljudi, sposobni činovnici, institucije koje funkcionišu, sistem koji je spreman da prizna grešku ako zakaže (jer ništa nije bez greške). Onda bismo zaista mogli pričati o ostvarivosti nesumnjivo optimističnih predloga strategije. Valjda će i ovo biti jednog dana.
👨💼 _poslovi
▶ Senior Data Engineer @ Merkle DACH | Vrti se ovaj oglas već neko vreme, mislim da sam ga spominjao još dok sam pisao na Linkedinu. Ali, eto, čini mi se kao solidna pozicija, o firmi sam čuo fine stvari. | 🔗 https://www.linkedin.com/jobs/view/3814157107
▶ Tableau Developer @ Better Collective | Tableau, SQL, izveštavanje, vizualizacija podataka. Uz dodatak - Python i Airflow. U oglasu je jasno navedeno da se valja prilagoditi američkom radnom vremenu, što je za pohvalu. | 🔗 https://www.linkedin.com/jobs/view/3815339755
▶ Machine Learning Researcher (Cybersecurity) @ Acronis | Dovoljno bolji oglas od onog koji sam spominjao u prošloj iteraciji. Stack klasika - Python i sve što uz to ide. Malo NLP i information retrieval. Meni posebno interesantno - cybersecurity. | 🔗 https://www.linkedin.com/jobs/view/3819501231
▶ AI Security Engineer @ Databricks | Databricks je super. Još više super je što imaju razvojni centar u Srbiji. Ozbiljna pozicija. Verovatno i ozbiljna selekcija, jer inače ne razumem zašto oglas ima samo nekoliko prijava. I opet - (cyber)security. | 🔗 https://www.linkedin.com/jobs/view/3824173429
🎪 _događaji
▶ Etika i veštačka inteligencija su vrlo aktuelna tema, i eto nama još jednog događaja na tu temu. Ovog puta u Novom Sadu (možda čak i prvi na ovu temu), a na panelu "Etički izazovi novih tehnologija: ChatGPT i obrada prirodnih jezika" će diskutovati interesantna ekipa - dr Đorđe Krivokapić (FON), dr Dragiša Mišković (Institut za VI), dr Vanja Subotić (Institut za filozofiju) i Tamara Zavišić (IWConnect).
Kad i gde: 22. februar 18:00, Kulturna stanica Svilara, Đorđa Rajkovića 6b, Novi Sad
Prijave: nisu potrebne (ili bar nisam video da jesu)
▶ Sajt HelloWorld.rs organizuje online diskusiju (vebinar?) na temu veštačke inteligencije i IoT. Od tema spomenutih u najavi mi najinteresantnije deluje ono koje se tiče bezbednosti. Gosti će biti Aleksandar Zagorac (RT-RK), Najdan Vuković (Bosch Srbija) i Srđan Krčo (DunavNet).
Kad i gde: 29. februar 18:00, online
Prijave: https://infostud.activehosted.com/f/279
⭐ _interesantno
▶ Veštačka inteligencija dobija sve više prostora u javnosti. I to na načine na koje to i treba da se desi. Obrazovno-naučni program RTS je snimio super korisnu epizodu "Pravni i etički aspekti veštačke inteligencije" u okviru emisije "Nauka u pokretu". Nadam se da će uskoro imati mnogo više od trenutnih 348 pregleda.
Nadam se da vam je i ova iteracija bila zanimljiva. Kome nije teško, nek’ lupi lajk (♡), a svaki share će biti zapamćen! Cenim vreme svakog ko je stigao do kraja, i zato - hvala na čitanju. ❤️