ITERACIJA #19 - Druga AI petoletka
Državna AI Strategija 2024(!)-2030; bez data inženjerskih pozicija ovog puta; još događaja u februaru
Nova nedelja, nove radne (i udarničke 😁) pobede i nova ITERACIJA. U ovom izdanju, nikad više ličnog pečata, uz malo šale da čitanje bude lakše. Nadam se da će biti interesantno, meni je pisanje definitivno bilo. Uživajte! 🤩
Pravo niotkuda prošle nedelje se u komentaru na jedan od statusa koje sam napisao na Linkedin-u pojavio komentar Dušana Veličkovskog:
“U toku je izrada Nacrta Strategije razvoja veštačke inteligencije u Republici Srbiji za 2024-2030. Nadamo se da će se ovog puta "slušati" struka i iskustvo. Za sada se krenulo dobro i nadajmo se da se ovog puta neće skrenuti u beskonačnu petlju administracije i dokumenata.”
Vrlo brzo ovaj komentar će postati moja motivacija za još jedan Linkedin post kako bih video zna li neko bilo šta na ovu temu. Jer, iskreno, mene je informacija prilično iznenadila. U nastavku ću, pored informacija koje sam uspeo da saznam iz jedne novinske objave i kroz Linkedin komentare, te izneti svoje mišljenje na ovu temu. Malo ozbiljno 🤔, malo šala 😄. Čisto da nije monotono. Nadam se da šalu niko neće pogrešno shvatiti i unapred se izvinjavam svakom. Nego, hajde da vidimo šta nam država sprema za drugu AI petoletku.
Prva pomisao je bila - dobro, bar ovog puta kreću na vreme - računajući da je ovo ipak posao za period 2025-2030. Nije, tu sam se prevario. Naša vrla državna uprava je izgleda uočila "mesta za ispravke i poboljšanja" pa će nova Strategija važiti već od ove godine, i biti izgleda šestoletka (pokvari mi šalu, damn! 😄).
"Cela oblast se brzo menja i ima smisla da se strategija pretrese s vremena na vreme", dodao je u svom komentaru na Linkedinu Sloba Marković. Drug Sloba je iskusni vuk, ali nisam saglasan s njim, jer pretresaju se stvari na manje od godinu dana do dana "isteka" Strategije. Bilo bi sasvim ok pustiti da to vreme prođe i u međuvremenu vredno raditi na Strategiji 2025-2030. kako bi ista bila valjano pripremljena. Ovako, žurba bez razloga.
Da se nekom žuri, postalo je jasno i iz drugih komentara. Tu već na videlo izlaze informacije o svakodnevnim sesijama na kojima se radi analiza trenutne i priprema nove Strategije, a na kojima učestvuje priličan broj ljudi (40-50 duša, ako sam uspeo dobro da razumem). Prof. Milan Zdravković je žurbu opisao kao "hiper-pragmatizam te ekipe" koja bi da drži mašinu (čitaj: ovih 40-50 ljudi) "na visokom broju obrtaja". Radna akcija na pruzi Brčko-Banovići, brigada "Đuro Pucar Stari".
"Mašina" je do sad uspela da uradi analizu postignutog u periodu 2020-2024. i objavila rezultate u dokumentu]. Ukratko, da ne čita ko neće: četiri NTP (kao da istih ne bi bilo i bez Strategije), Državni Data Centar, pokrenuti studijski programi u oblasti AI, etičke smernice. Više puta se spominje projekat "Čitaj mi" koji živi na sajtu Vlade (i ministarstava, valjda), zatim je tu beogradsko "Oko sokolovo", a takođe i nekakav avatar na Prokopu (pardon, beogradskoj glavnoj železničkoj stanici). Eto, to su rezultati. Malo banalizujem, ali stvarno nije daleko od istine.
Nego, čemu žurba? Iz strogo političkih razloga koji apsolutno nikakve veze nemaju sa ispravkama i poboljšanjima, rekao bih. Konstitutivna sednica skupštine Republike Srbije bi trebalo da se održi 6. februara, odnosno na dan kada ćete prvi put čitati ovaj tekst. Nakon toga kreće rok od 90 dana za formiranje nove vlade, što bi trebalo da bude najkasnije početkom maja ove godine. U prevodu, mislim da je ova priča potrebna za ekspoze i jeftin marketing na početku mandata. Novi petogodišnji AI plan, druga AI petoletka da se predoči delegatima Partije (i onim drugim delegatima isto, al oni su manje bitni). Voleo bih da grešim, da se razumemo.
Ok, hajde da vidimo ko su drugovi iza druge AI Petoletke i šta nam obećavaju. Stefan Badža, savetnik u Kabinetu predsednice Vlade Republike Srbije koji je je bio odgovoran i za prvu AI Petoletku. Pre nego što sam se počeo dalje raspitivati, pala su mi još dva imena na pamet koja bi mogla znati ponešto o temi - Slobu Markovića sam već spomenuo, a drugi je Aleksandar Linc-Đorđević (Data Science Conference). E, pa, izgleda da je drug Linc "sa ekipom napravio tri kompletne verzije strategije", da citiram kolegu (ne mogu svi biti drugovi 😄) Marka Jevremovića. Druže Linc, za tebe Orden rada sa crvenom zastavom! 🎖️ Nisam video nijednu od te tri verzije, pa ne mogu suditi. Potrudiću se da vidim, evo obećanja.
Računarski resursi tj. Državni data centar (DDC) u Kragujevcu i njegov dalji razvoj bi trebalo da su jedan od fokusa nove Strategije. Očekivano. Nekada direktor Kancelarije za IT i elektronsku upravu, a trenutni ministar telekomunikacija dr Mihailo Jovanović je uložio dosta truda da se napravi DDC. U data centru nisam bio, ali sam čuo da je sve po najvišim standardima. Imam prilično pozitivno mišljenje kako o ideji, tako i o realizaciji kada je u pitanju DDC. Na kraju, istina je da su komputacioni resursi koje poseduje skromni.
Koliko skromni? Prilično. Četiri klastera nVidia DGX-A100 sa ukupno 32 GPU. Najbolje smo se u to uverili kada je Aleksa Gordić krenuo u ambiciozni projekat yugogpt, jer se ispostavilo da resursi koje je DDC mogao da ponudi u tom trenutku apsolutno nisu dovoljni za treniranje "srpskog GPT-ja". Aleksa je hteo više GPU snage, pa mi u ovom kontekstu liči na Aliju Sirotanovića 👷🏻, rudara što je samo tražio veću lopatu. Druže Aleksa, stiže bager 🚜izgleda!
Poslednja informacija koju pročitah je da, prema rečima savetnika u Kabinetu predsednice Vlade Republike Srbije Stefana Badže, Vlada Republike Srbije planira da iz kredita od 30 miliona evra finansira proširenje komputacionih kapaciteta u Kragujevcu. Dižu se AI fabrike 🏗️, da proleterski AI narod u njih pohrli i izgradi bolju budućnost 🚀 za sve nas!
Sad ozbiljno - ako jedna NVidia H100 kartica košta u proseku oko 30.000 dolara, možemo se nadati da će stići malo manje od 1000 takvih kartica. Bogami, ovo bi bio fin napredak! 🚀🚀
U svojoj izjavi, Badža još kaže da će u narednom periodu 5 miliona evra biti uloženo u startapove. Kroz domaći venture capital fond?!? 🤯 Za koliko će startapova ovo biti dovoljno? Jedan? Pet miliona je realno ništa. 👎🏻
Mislim da bi više smisla bilo da se ovaj novac (opet) podeli kroz grantove i programe koje sprovodi Fond za inovacionu delatnost. Ovaj fond je i do sada kao jedan od fokusa navodio AI, a sredstva je delio kroz Smart Start (program validacije ideja, bespovratno do 50 hiljada evra) i ranu podršku razvoju starapova (do 300 hiljada evra). Možda za ovo postoje već odvojena posebna sredstva, ali to mi nije poznato.
Badža je potvrdio da je "u toku rad na nacrtu Strategije za razvoj veštačke inteligencije do 2030. godine". Zvanična potvrda, konačno. Šta je cilj? Da citiram:
„Ideja je da napravimo ambiciozne, ali ostvarive smernice kako bi država imala jasan put šta treba da radi u toj oblasti u narednih šest godina."
Ambiciozno, ostvarivo. Ok, već sam se prilično udarnički 😄 raspisao i dobar je trenutak da se napravi pauza. Biće prilike da se piše još na ovu temu, možda već sledeće nedelje. Do tada - drugovi AI proleteri, zdravo! 🫡
👨💼 _poslovi
▶ Supply Chain Data Scientist @ Grundfos | Grundfos je renomirano ime u industriji, vodeći proizvođač pumpi za vodu. Zaista volim da vidim DS poziciji u realnoj industriji. Pozicija je end-to-end, izložena biznisu, stack je Python, MLOps znanje je dobrodošlo. Mislim da mogu preporučiti, za sve koji se ne plaše okruženja koje nije startapersko. | 🔗 https://www.linkedin.com/jobs/view/3813191711
▶ Senior Data Analyst @ Microsoft | Microsoft sada već redovno ima oglašene data pozicije u Beogradu. Ova pripada Ads timu, pa je poželjno predznanje u oblasti oglašavanja. Osim toga, rekao bih prilično tipična analitička rola - SQL, reporting, PowerBI, Python/R. | 🔗 https://www.linkedin.com/jobs/view/3803684321
▶ Data Scientist – Product Data Science @ Snap One | SnapOne radi u domenu smart home/smart biz, pa tu, rekao bih, ima dosta IoT/time series/real time data posla. Pozicija je oglašena kao "sve pomalo", od čišćenja podataka do MLOps. Deluje interesantno.| 🔗 https://www.linkedin.com/jobs/view/3816765772
🎪 _događaji
▶ Sa novom sezonom događaja kreće i MAŠINERIJA. Prvi u nizu Data Science Club meetup-ova je na temu Whisper-a, ASR modela koji je razvio OpenAI, i služi za automatsko prepoznavanje govora. Predavač na meetupu je Andrija Sagić, stručnjak u oblasti Audio ML, a fokus njegovog predavanja pored Whisper-a biće i tuning ovog modela za srpski jezik i potencijalne primene.
Kad i gde: 15. februar 18:00, HAOS Community Space, Kraljice Natalije 11, Beograd
Prijave: https://www.meetup.com/data-science-club-belgrade/events/298974235/
▶ Kompanija ABBYY i HAOS Community Space organizuju meetup(?) posvećen etičkom i odgovornom razvoju AI. Za početak, ovo nije klasičan meetup jer je predviđeno da traje više od 4 sata i kombinacija je panel diskusije, predavanja i networking-a. Jedan od potvrđenih učesnika je Konstantin Anisimovič, Chief Science Officer i jedan od osnivača kompanije. Važna informacija - broj mesta je ograničen.
Kad i gde: 29. februar 17:00, HAOS Community Space, Kraljice Natalije 11, Beograd
Prijave: https://www.eventbrite.com/e/ai-pulse-tech-meetup-building-safe-ai-tickets-803886775987
⭐ _interesantno
Ništa posebno interesantno. Kako ništa kad nikad dužu iteraciju nisam napisao? U tome i jeste stvar, dobar deo prethodne nedelje dana sam gledao 👀 mogu li šta konkretno saznati o Strategiji 2025-2030 i dešavanjima oko iste.
Moguće da sam zbog toga propustio neke stvari. Bilo je par interesantnih tekstova i statusa, ali sam rešio da ih zadržim za sebe želeći da ih iskoristim kao inspiraciju za buduće iteracije. Sebično, slažem se. 😎
Nadam se da vam je i ova iteracija bila zanimljiva. Kome nije teško, nek’ lupi lajk (♡), a svaki share će biti zapamćen! Cenim vreme svakog ko je stigao do kraja, i zato - hvala na čitanju. ❤️
Ovog puta si se baš raspisao, :) Uhvatio sam sebe da se radujem svakom novom broju Iteracije, nekako mi sažmeš ove stvari taman da vidim jesam li nešto propustio.
A što se tiče pisanja Strategije, obzirom da sam prisustvovao nekim sastancima (preko linka doduše) deluje da ima volje. Mnogo je ljudi uključeno, što na početku nije loše, mada se onda neke stvari razvodne, od strateških dođu do poprilično lokalnih, da ne kažem ličnih, ali i to je očekivano. Samo da bude entuzijazma i dalje kako se ovaj veliki skup pročisti (od ljudi, ne i njihovih ideja, da se razumemo) i kada se krene sa konkretnijim i realnijim ciljevima. Da ne bude onda na brzinu da se daju trenutni rezultati i tako polusirovi predstave kao konačni jer nekome u tom trenutnku tako odgovara.
Lepo si primetio nesklad u brojkama, tj. godinama (a ja kažem brojke jer se njima bavim pola života i kroz njih svašta vidim i zaključujem), zašto se posle Strategije 2020-2025 pravi Startegija 2024-2030? Zašto preklapanje u toj jednoj godini? Zar ne bi bilo logičnije da se ova godina iskoristi za analizu predhodne Startegije i donese na osnovu rezultata predhone i pomaka i revolucija u AI svetu ta nova 2025-2030.
Zar već 5 godina prošlo od kako su u Vladi čuli za AI i data science? Slušam ih pre neki dan ovde u Novom Sadu kako planiraju da budemo lideri u regionu ispred Mađarske i Rumunije. Zašto biti skroman i ograničiti se samo na region i ne poslužiti se starom parolom "Srbija do TokijaEjAj".
Neosporno je da je Vlada prepoznala širi potencijal AI. Npr kombinovanjem različitih AI servisa napraviš mnogo brže i jeftinije stanovnika Beograda sa naglaskom iz Bosne, nego da ga dovoziš odande, pa ti se izgubi kod Arene, pa muke sa autohtonim stanovništvom Beograda... Zamenićemo narod nekim novim boljim, poljoprivredno, stočarsko kafilerijskog tipa.
Linc da se predloži za orden Svetog Save. Šalu na stranu, njegovo pominjanje jedini momenat koji mi uliva kakvu takvu nadu.
Bojim se da od svega na kraju ne bude "Ej Aj baš nas briga vozamo se na taljiga..."